107 Yıllık Gelenek Büyük Bir Coşku ile Başladı

107 Yıllık Gelenek Büyük Bir Coşku ile Başladı

107 Yıllık Gelenek Büyük Bir Coşku ile Başladı

Haber: Aydın BİLGİLİ-Erhan ERTÜRK

Geleneksel Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırının 107.si düzenlenen görkemli törenle başladı.

Pehlivanköy Hükümet meydanında düzenlen 107. yıl Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı açılışına başta Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Pehlivanköy Kaymakamı Serhat Doğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Pehlivanköy Garnizon Komutanı Kıdemli Başçavuş Hakan Boran, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İl Genel Meclisi Üyeleri, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Çevre İlçe ve Beldelerin Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların İdarecileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Pehlivanköy Cumhuriyet meydanından düzenlenen Geleneksel 107 Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel yaptı. Açıkel yaptığı konuşmada şunlara yer verdi.

Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, İl Başkanım, Belediye Başkanlarım, İl genel meclisi üyelerim, Daire amirlerim, Sivil toplum kuruluşları başkanlarım, Sevgili basın, saygıdeğer konuklar, değerli hemşerilerim,

Bu yıl 107. sini düzenlediğimiz Tarihi ve Geleneksel Sonbahar Panayırımızın açılışına hoş geldiniz diyor. Kurban Bayramınızı kutluyor. Hepinize saygılarımı sunuyorum

Saygı değer konuklar, Değerli hemşerilerim,

Bir asır önce Pavli Panayırı olarak kurulup, günümüze kadar gelen, günümüzde de Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı olarak devam eden panayırımız, 106 yıllık bir geçmişe sahip olup, 1908 yılında dönemin padişahı II. Abdülhamit’in fermanı ile kurulmuştur.

100 yılı aşan geçmişi ile Ülkemiz panayırları içinde önemli bir yeri buluna Panayırımız, panayır geleneğinin halen yaşatıldığı ekonomik ve sosyal bir organizasyondur.

Bölge halkının günlük yaşamında halen çok önemli bir yer tutan panayırımız, 400’e yakın esnafın katılımıyla toplam 110 dönümlük bir alanda kurulmakta olup, bölge halkının yetiştirdiği ürünlerini satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, mevsimlik ve yıllık ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşıladığı büyük bir eğlence ve alışveriş merkezidir.

Trakya’da her yıl büyük ilgiyle beklenen Panayırımız, Bölge halkının eğlence ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken, bir yandan da geleneklerin ve kültüründe yaşatılmasında önemli bir rol üstlenmekte, Bölgenin sosyal ve kültürel hayatına da önemi katkılar sunmakta, yöre insanının buluşmasını ve kaynaşmasını sağlamaktadır.

Saygı değer misafirler, değerli hemşerilerim;

Yakın bir geçmişe kadar Trakya ve Anadolu’da birbirini takip eden Panayırların bir kısmı, zamana ve teknolojinin sunduğu modernizeye yenilerek ortadan kalkmış, Bir kısmı ise bu yenilgide değişime uğrayarak festivallere veyahut benzeri şenlik etkinliklerine dönüşmüştür. Tüm bu olumsuzluklara direnerek varlığını gelenek içinde koruyan Trakya’daki tek panayır ise ilçemizde yaşatılmaktadır.

Trakya’ da hatta Marmara bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından bilinen panayırla büyüyen ve panayırı özleyen, panayırları hatırlamak ya da tanımak isteyen on binlerce vatandaşımız tarafından ziyaret edilen panayırımız, adeta bir bayram havası içinde geçmekte, bölge halkının içten ve sıcak duygularıyla hayat bulmaktadır.

Saygı değer konuklar, sevgili hemşerilerim.

Çağdaş bir belediyecilik anlayışının gereği olarak bizler de yöremizin kültürel mirasına sahip çıkarak, Panayırımızın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması sorumluluğu ile Bu yıl Panayır alanı düzenleme Projesi kapsamında alana 700.000.00 TL lik yatırım yaptık,

Bu yatırım kapsamında alanın Elektrik hatlarını komple yer altına alarak, Esnaf Arkadaşlara Elektrik vermek için uygun yerlere Baksalar, dağıtım panoları taktık, yine yağmur sularını yer altına almak için uygun yerlere yağmur suyu logarları ile yağmur suyu kanalları yaptık, İhtiyaç duyulan alanlara içme suyu ile atık su kanalları yaptık, yine yol düzenleme çalışmaları kapsamında, alanın bütün yollarını bordürleyip kilit taş döşedik, yine esnaf arkadaşların tezgâh iplerini bağlamaları için uygun yerlere pazarcı direkleri diktik,

Bu hizmetlerimizin yanı sıra diğer bir hizmetimizde, panayır kültürünün tanıtılması ve panayırımıza, gelecekte bir belge niteliğini taşıyacak bir eser kazandırılması oldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Vedat ÇALIŞKAN’IN hazırladığı, “Geçmişten Geleceğe Kültürel Bir Miras PEHLİVANKÖY PANAYIRI” adlı eseri Belediyemize kazandırdık.

Bu kapsamlı çalışmalarından dolayı hocamız Doç. Dr. Vedat ÇALIŞKAN’ a teşekkür ediyor. Pehlivanköy Belediyesi olarak da, Trakya’nın bu benzersiz kültürel mirasının yakından tanınmasına verdiğimiz katkı nedeniyle mutluluk duyduğumuzu beyan ediyorum.

Değerli hemşerilerim,

Bu yaptığımız yatırımların Belediyemiz bütçesi ile olamayacağının sizlerde farkındasınız, Bizler Sayın Milletvekilimiz Selahattin MİNSOLMAZ ve Sayın İl Başkanımız Alper ÇİLER’ in desteği ile Hükümetimizin ve Belediyemizin imkânlarını birleştirerek, Pehlivanköy için ne hedeflediysek, sizlere ne söz verdiysek sözümüzü yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz

Sizlere daha güzel daha modern bir Pehlivanköy oluşturmak için verdiğimiz ve vereceğimiz mücadelede bizleri yalnız bırakmayan, bizlerden desteğini esirgemeyen sayın il başkanım ve sayın milletvekilimize huzurlarınızda teşekkür ediyor. Siz değerli hemşerilerimizin vereceğimiz hizmet mücadelemizde samimiyetimize güvenmenizi ve en büyük gücümüzün siz değerli hemşerilerimizin bizlere duyduğu güven olduğunu belirterek sözlerime son verirken,

106 yıldan beri geleneksel olarak düzenlenen panayırımızın, bu yıl 107. sini düzenlemenin gururunu yaşadığımız bu mutlu günde bizleri yalnız bırakmayan ve her zaman İlçemizden desteğini esirgemeyen özellikle Sayın Valime, Gece gündüz demeden özveri ile çalışan tüm personelime ve Meclis üyesi arkadaşlarıma, Panayırımızın bu güne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hep birlikte nice panayırlara ulaşmamız dişleğiyle, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel’in konuşmalarının ardından Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi ve Edremit İDA Dans Gösteri Sanatları Topluluğu folklor gösterilerini sundular. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı mehteran gösterilerinin ardından kortej yürüyerek Panayır alanına geldiler Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı açılış kurdelesini kestiler.

Kurdele kesiminde Kırklareli Valisi Esengül Civelek” 107. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.